Dyrektywa RoHS stanowi o tym, że w wytwarzanym i wprowadzanym do obrotu sprzęcie elektrycznym i elektronicznym, w tym w żarówkach i oprawach oświetleniowych przeznaczonych do użytku w gospodarstwach domowych, nie mogą być wykorzystywane:
ołów, rtęć, kadm, sześciowartościowy chroni, polihromowane bifenyle (PBB); polibromowane eten difenylowe iPBDK).
Dyrektywa dotyczy sprzętu elektrycznego i elektronicznego, tj. produktów, których prawidłowe działanie jest uzależnione od dopływu prądu elektrycznego lub od obecności pól elektromagnetycznych, oraz produktów służących do wytwarzania, przesyłania i pomiaru prądu elektrycznego lub pól elektromagnetycznych i zaprojektowanych do użytku przy napięciu elektrycznym nieprzekraczającym 1000 V dla prądu zmiennego oraz 1500 V dla prądu stałego, zaliczonych do 8 grup sprzętu elektrycznego i elektronicznego, wymienionych w załączniku do rozporządzenia ministra gospodarki. Załącznik ten ma umożliwić przedsiębiorcom właściwe zaklasyfikowanie wyrobów wprowadzanych przez nich do obrotu.
W każdej z tych grup szczegółowo jest wymieniony sprzęt podlegający rozporządzeniu i tak np.: w grupie sprzętu teleinformacyjnego i telekomunikacyjnego znalazły się urządzenia, takie jak płyty główne, minikomputery, jednostki drukujące oraz komputery osobiste, a w tym komputery stacjonarne i laptopy, łącznie z procesorem, myszą, monitorem i klawiaturą, drukarki, kalkulatory, faksy, telefony, telefony komórkowe itp.
Dyrektywą objęte są również żarówki i oprawy oświetleniowe używane w gospodarstwach domowych.
Ponieważ z technicznego punktu widzenia spełnienie w całej rozciągłości postulatu całkowitego braku obecności substancji niebezpiecznych objętych dyrektywą byłoby wręcz niemożliwe, dopuszczono zatem możliwość ich występowania w materiałach jednorodnych, w ilościach określonych jako „maksymalna wartość koncentracji”, która wynosi po 0,1% wagowych dla ołowiu, rtęci, sześciowartościowego chromu, polibromowanych bifenyli (PBB) i polibromowanych eterów difenylowych (PBDE) oraz 0,01% wagowych dla kadmu.
W uzupełnieniu do dyrektywy nie podano jednak definicji materiału jednorodnego. Znalazła się ona w wydanym przez KE przewodniku pt. „Najczęściej zadawane pytania o dyrektywach RoHS i WEEE”. Według tego przewodnika za „materiał jednorodny” uważa się taki materiał, który nie może być rozdzielony mechanicznie na inne materiały np. przez rozkręcenie, rozcięcie, rozkruszenie, ścieranie itp. Przykładami takich materiałów jednorodnych są: plastik, ceramika, szkło, metal, stop, papier, powłoka metaliczna. Za niejednorodne materiały uważane są np. kable, podzespoły w obudowach czy płytki drukowane, ponieważ składają się z wielu materiałów jednorodnych.
W przewodniku znalazło się również doprecyzowanie niektórych sformułowań zawartych w dyrektywie, które pozwalają lepiej ją rozumieć.
Wydawałoby się, że określenie kryteriów dla sprzętu uznanego za objęty dyrektywą: tj. „sprzętu, którego prawidłowe działanie jest zależne od dopływu prądu elektrycznego lub od obecności pól elektromagnetycznych oraz generującego, przesyłającego i mierzącego takie prądy i pola”, jest wystarczająco jasne, jednak w przewodniku uściślono, że słowo „zależne” oznacza, iż energia elektryczna, a nie inna, jest podstawą działania takiego sprzętu. W związku z tym zapłon piezoelektryczny, kosiarka do trawy z napędem benzynowym, narzędzia pneumatyczne, kuchenka gazowa z zegarem elektrycznym czy zabawka pluszowa z baterią i kartridż atramentowy nie są produktami objętymi dyrektywą.
Ponieważ dyrektywa dotyczy również części zamiennych, podano definicję tych części, według której są to „produkty stosowane w celu naprawy lub powtórnego użycia w sprzęcie elektrycznym i elektronicznym”.
Wiele wątpliwości budziło znaczenie takich określeń jak producent, wprowadzający sprzęt, czy wytwarzany i wprowadzany do obrotu sprzęt EE. Dalej podano, za przewodnikiem, znaczenie tych określeń według Komisji Europejskiej.
„Producent” – jest pojęciem bardzo szerokim. Producentem danego wyrobu może być faktyczny jego wytwórca, importer, dystrybutor oraz każda inna osoba, która wprowadza wyrób do obrotu na terenie Unii Europejskiej pod własną marką. Taka osoba również może ustanowić upoważnionego przedstawiciela, który będzie wprowadzał dany wyrób do obrotu na rynek UE. W przypadku, gdy przedstawiciel będzie wprowadzał wyrób pod własną marką, będzie on uważany za producenta tego wyrobu, a nie upoważnionego przedstawiciela producenta i będzie ponosił taką samą odpowiedzialność jak producent.
„Wprowadzający sprzęt” – rozumie się przez to przedsiębiorcę, który na terytorium kraju, bez względu na wykorzystywaną technikę sprzedaży, sprzedaje wyprodukowany sprzęt elektryczny i elektroniczny pod własnym oznaczeniem lub sprzedaje pod własnym oznaczeniem sprzęt elektryczny i elektroniczny wyprodukowany przez innego przedsiębiorcę, chyba że na sprzęcie tym widnieje oznaczenie faktycznego producenta sprzętu, lub prowadzi działalność związaną z importem lub wewnątrz wspólnotowym nabyciem sprzętu elektrycznego lub elektronicznego. Wiele kontrowersji wywoływało określenie „wprowadzenie do obrotu”. Pod okres leniem „w sprzęcie wytwarzanym i wprowadzonym do obrotu” należy rozumieć
– udostępnienie przez producenta, jego upoważnionego przedstawiciela lub importera, nieodpłatnie albo za odpłatą wyrobu w celu jego używania lub dystrybucji, po raz pierwszy na terytorium państw członkowskich Unii Europejskiej lub państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA)
– stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym.