Dyrektywa została przyjęta przez Parlament Europejski i Radę w dniu 27.01.2003 roku. i ogłoszona w dzienniku unijnym 13.02.2003 roku. Od tej chwili państwa należące do Unii miały 18 miesięcy, tj. do 13 08 2004 roku. na dostosowanie prawa krajowego do prawa unijnego. Okres dostosowawczy wynikał z istnienia różnic w prawie lub środkach administracyjnych państw członkowskich w odniesieniu do wymagań dyrektywy, co mogłyby stworzyć wadliwe funkcjonowanie rynku wewnętrznego Wspólnoty z powodu barier handlowych czy nierównych warunków konkurencji. Po wejściu Polski do Unii Europejskiej nastąpiło dostosowanie prawa polskiego do unijnego i dyrektywa RoHS została wprowadzona rozporządzeniem ministra gospodarki i pracy z dnia 6 października 2004 r. „w sprawie szczegółowych wymagań dotyczących ograniczenia wykorzystywania w sprzęcie elektrycznym i elektronicznym niektórych substancji mogących negatywnie oddziaływać na środowisko”.
Oprócz zasadniczego dokumentu: 2002/95/EC Parlamentu Europejskiego i Rady w latach 2005 i 2006 wydano 7 dokumentów uzupełniających, tj.: ustanowiono maksymalne wartości koncentracji niebezpiecznych substancji w sprzęcie elektrycznym i elektronicznym, wyłączono deka-BDE (czyli eter dekabromodifenylowy), ołów z osłon i panwi łożysk wykonanych z brązu i ołowiu, wprowadzono dodatkowe zmiany w załączniku dotyczącym wyłączeń kadmu i ołowiu, ołowiu w szkle kryształowym czy chromu.
Ostatecznym dokumentem obowiązującym w kraju, uwzględniającym wszystkie poprawki i uzupełnienia do dyrektywy RoHS jest rozporządzenie ministra gospodarki z dnia 27 marca 2007 r. które ukazało się w Dzienniku Ustaw Nr 69. poz. 457.
Wszystkie dokumenty związane z dyrektywą RoHS dostępne są na stronie internetowej Ministerstwa Gospodarki. A&D Serwis Europejskie Centrum Serwisowe zaprasza do zapoznania się z pełną dokumentacją na stronie: http://www.mg.gov.pl.