Spod restrykcji dyrektywy wyłączone są części zamienne dla sprzętu elektrycznego i elektronicznego wprowadzonego do obrotu przed 1 lipca 2006 r. To również nie jest dla wszystkich jasne, ponieważ w przewodniku znajduje się pytanie, czy dyrektywa RoHS dotyczy części zamiennych instalowanych w nowym sprzęcie? Odpowiedź jest jednoznaczna, ten wyjątek w dyrektywie odnosi się jedynie do starego sprzętu, tj. takiego, który został umieszczony na rynku przed 1 lipca 2006. Ma to na celu umożliwienie konserwacji starego sprzętu.
Po licznych konsultacjach od 1 lipca 2006 roku wyłączone są (czyli dopuszczone do stosowania) substancje niebezpieczne w następujących zastosowaniach:
1) Ołów i jego związki
- Ołów w szkle katodowych lamp elektronowych, w elektronicznych komponentach i lampach fluorescencyjnych.
- Ołów jako pierwiastek stopowy w stali zawierającej do 0,35% wagowych ołowiu, w aluminium zawierającym do 0,4% wagowych ołowiu oraz jako stop miedzi zawierający do 4% wagowych ołowiu.
- Ołów w stopach lutowniczych charakteryzujących się wysokimi temperaturami topnienia (tj. stopów na bazie ołowiu zawierających co najmniej 859f wagowych ołowiu).
- Ołów w stopach lutowniczych przeznaczonych do serwerów, pamięci i systemów układu pamięci, infrastruktury sieci urządzeń przełączających, sygnalizujących, transmitujących oraz sieci zarządzania telekomunikacją.
- Ołów w elektronicznych częściach ceramicznych.
- Ołów w ołowiano-brązowych osłonach i panwiach łożysk.
- Ołów w złączach stykowych.
- Ołów jako materiał powlekający w pierścieniach typu „c” modułów termoprzewodzących.
- Ołów w szkle optycznym i filtrach szklanych.
- Ołów w farbach drukarskich będących składnikiem emalii nakładanej na szkło borokrzemianowe.
- Ołów w szkle kryształowym wymienionym w tabeli w załączniku nr 1 do rozporządzenia ministra gospodarki z dnia 4 sierpnia 2006 r. w sprawie szczegółowych wymagań dla wyrobów ze szkła kryształowego (Dz.U. Nr 148. poz. 1070).
- Ołów jako zanieczyszczenie w rotatorach Faradaya, zawierających ferrogranat ziem rzadkich (RIG), stosowanych w systemach transmisji za pomocą włókien światłowodowych.
- Ołów w pokryciach wyprowadzeń podzespołów elektronicznych z małym rastrem, z ażurem NiFe. innych niż złącza z rastrem 0,65 mm lub mniejszym oraz w pokryciach wyprowadzeń podzespołów elektronicznych z małym rastrem, z ażurem miedzianym, innych niż złącza z rastrem 0,65 mm lub mniejszym.
- Ołów w stopach lutowniczych do lutowania w zmechanizowanym montażu przewlekanym dyskowych i planarnych matryc wielowarstwowych kondensatorów ceramicznych.
- Ołów w stopach lutowniczych składających się z co najmniej dwóch elementów w połączeniach między stykami i zespołami mikroprocesorów, o zawartości ołowiu nie mniejszej niż 80% i nie większej niż 85% wagowych.
- Ołów w stopach lutowniczych potrzebny do zakończenia trwałego połączenia elektronicznego między przyrządem półprzewodnikowym a nośnikiem w ramach obwodu scalonego określanego jako flip-chip.
- Ołów w liniowych lampach żarowych z rurką pokrytą krzemianem.
- Ołów jako aktywator w proszku fluorescencyjnym w ilości nie większej niż 1% wagowych ołowiu w:
– lampach wyładowczych używanych do opalania, zawierających luminofory oznaczone symbolem „BSP” (BaSi2Os:Pb);
– lampach wyładowczych używanych jako lampy specjalistyczne w reprografii z wykorzystaniem diazotypii lub litografii;
– pułapkach na owady;
– w procesach fotochemicznych i obróbce chemicznej, zawierających luminofory oznaczone symbolem „SMS” (Sr.Ba)2MgSi207:Pb).
• Ołów w kompaktowych lampach energooszczędnych:
– w kompozycji ze związkami PbBiSn-Hg i PblnSn-Hg stanowiącej główny amalgamat;
– w kompozycji ze związkiem PbSn-Hg stanowiącej dodatkowy amalgamat.
- Halogenek ołowiu jako czynnik promieniujący stosowany w wysoko wydajnych lampach wyładowczych używanych do celów profesjonalnej reprografii.
- Tlenek ołowiu:
a) stosowany w szkle łączącym przednie i tylne substraty płaskich lamp fluorescencyjnych używanych w wyświetlaczach ciekłokrystalicznych;
b) w panelach wyświetlaczy plazmowych (PDP) i wyświetlaczach (SED) użyty w elementach konstrukcyjnych, szczególnie w warstwie dielektrycznej przedniego i tylnego panelu szklanego, elektrodzie szyny zbiorczej, czarnym pasku, elektrodzie adresującej, ożebrowaniu oddzielającym, w szkliwie uszczelniającym i w uszczelce ze szkliwa oraz w pastach do nadruku;
c) w szklanej obudowie rtęciowych lamp wyładowczych typu Black Light Blue (BLB).
- Stopy ołowiu jako luty w przetwornikach stosowanych w głośnikach wysokiej mocy, przeznaczonych do wielogodzinnej pracy na poziomach mocy akustycznej co najmniej 125 dB SPL.
2) Rtęć:
- Rtęć w kompaktowych lampach fluorescencyjnych w ilości nieprzekraczającej 5 mg na lampę.
- Rtęć w prostych lampach fluorescencyjnych ogólnego zastosowania w ilościach nieprzekraczających na jedną lampę:
– z luminoforem halofosforanowym – 10 mg;
– z luminoforem trójpasmowym o normalnym okresie żywotności – 5 mg;
– z luminoforem trójpasmowym o wydłużonym okresie żywotności – 8 mg.
- Rtęć w prostych lampach fluorescencyjnych wykorzystywanych do celów specjalnych.
Kadm i jego związki:
- W stykach elektrycznych.
- W szkle optycznym i filtrach szklanych.
- Jako materiał do kadmowania, z wyjątkiem zastosowań określonych w § 11-13 oraz §13a rozporządzenia ministra gospodarki i pracy z dnia 5 lipca 2(X)4 r. w sprawie ograniczeń, zakazów lub warunków produkcji, obrotu lub stosowania substancji niebezpiecznych i preparatów niebezpiecznych oraz zawierających je produktów (Dz.U. Nr 168, poz. 1762, z późn. zm. w Dz. U. z 2005 r. Nr 39, poz. 372 oraz z 2006 r. Nr 127, poz. 887 i Nr 239, poz. 1731 oraz z 2007 r. Nr 1. poz. 1).
• W farbach drukarskich będących składnikiem emalii na szkło borokrzemianowe. Sześciowartościowy chrom:
- Jako środek antykorozyjny stosowany w stali węglowej systemów chłodzących używanych w chłodziarkach absorpcyjnych.
- W powłokach niepomalowanych metalowych przesłon i łączników stosowanych jako ochrona przeciwkorozyjna i jako ekranowanie zabezpieczające przed interferencją elektromagnetyczną w sprzęcie należącym do grupy 3. określonej w załączniku do rozporządzenia (urządzenia IT i telekomunikacyjne), jednak nie dłużej niż do dnia I lipca 2007 r.
3) PBB i PBDE:
- Substancja deka-BDE powstrzymująca przez określony czas rozprzestrzenianie się ognia, w zastosowaniu do polimerów.
Substancja oznaczona symbolem deka-BDE znalazła szerokie zastosowanie w odbiornikach telewizyjnych, w komputerach i wielu innych wyrobach elektronicznych. W postaci handlowej występuje ona z 35% domieszką nona-BDE, który jest objęty dyrektywą RoHS. Dodatek deca-BDE w tworzywach jest na poziomie 10, a nawet 20%. Zachodzi obawa, że w wyrobach elektrycznych i elektronicznych, które zawierają deka-BDE, może występować przekroczenie granicznej zawartości nona-BDE, czyli 0.1% w materiale jednorodnym, zatem ilość deka-BDE w wyrobie musi być ściśle kontrolowana.
Chociaż udowodniono, że ołów jest szczególnie niebezpieczny dla zdrowia i życia człowieka, jednak najwięcej wyłączeń z dyrektywy dotyczy ołowiu. Stało się tak na skutek ogromnych problemów technicznych związanych z wyłączeniem ołowiu z praktyki produkcyjnej, a szczególnie stopów zawierających ołów do lutowania bardziej odpowiedzialnych wyrobów elektronicznych, jak sprzętu kosmicznego, wojskowego czy telekomunikacyjnego. W tych przypadkach nie znaleziono odpowiedników z wystarczająco udokumentowanymi wynikami badań niezawodności. W te wyłączenia wpisują się również dwie inne grupy sprzętu elektronicznego, tj. grupa 8 i 9 załącznika do dyrektywy WEEE:
4) Wyroby medyczne (z wyjątkiem wszystkich produktów wszczepionych i skażonych), tj.:
- urządzenia do radioterapii:
- urządzenia kardiologiczne;
- urządzenia do dializ;
- urządzenia do wentylacji płuc;
- medycyna nuklearna;
- sprzęt laboratoryjny do dializowania in vitro;
- analizatory;
- zamrażarki;
- testy płodności;
- pozostałe urządzenia do wykrywania, zapobiegania, nadzorowania, leczenia, łagodzenia choroby, urazów lub niepełnosprawności.
5) Przyrządy do nadzoru i kontroli, w tym:
- czujniki dymu;
- regulatory ciepła;
- termostaty;
- urządzenia pomiarowe, ważące lub do nastawy, używane w gospodarstwie domowym lub jako sprzęt laboratoryjny;
- pozostałe przyrządy nadzoru i kontroli, używane w obiektach przemysłowych, np. w panelach sterowniczych.
Aktualnie trwają prace komisji TAC (Technical Adaptation Commission) nad włączeniem obu tych grup do dyrektywy RoHS. Przewiduje się, że prace zostaną zakończone do roku 2008, jednak ostateczne włączenie obu grup do dyrektywy powinno nastąpić dopiero za 4 lata. a więc w roku 2010. Co cztery lata komisja będzie dokonywała przeglądu każdego wyłączonego załącznikiem sprzętu, w celu włączenia ich pod restrykcje dyrektywy, ale pod warunkiem że będzie unikane stosowanie substancji niebezpiecznych wymienionych już w dyrektywie, że będzie możliwe wykonanie wyżej wymienionego sprzętu z technicznego i naukowego punktu widzenia, wreszcie, że zmiana nie będzie negatywnie oddziaływać zarówno na środowisko, jak i na zdrowie konsumenta. Przed dokonaniem zmian w załączniku do dyrektywy, komisja zasięgnie opinii producentów sprzętu elektrycznego i elektronicznego, podmiotów zajmujących się recyklingiem, przetwarzaniem odpadów, a także organizacji środowiskowych oraz stowarzyszeń pracowniczych i konsumenckich. Najbliższych zmian dyrektywy RoHS należy spodziewać się w roku 2010.